Elég kacifántos út vezetett el addig, hogy annyi legyen az idő, amennyi…
Az időzónák egységesítését csak a XX. században kezdték meg Spanyolországban. Az 1900. június 26-i kormányrendeletet 1901. január 01-től alkalmazzák, mely egységesíti a kontinens és a Baleár-szigetek idejét és átveszik a greenwichi középidőt. Azonban a rendeletből a Kanári kimaradt…
Érdekesség, hogy abban az időben Spanyolországban annyira nem volt egységes az idő, hogy pl. Madrid és Barcelona között fél órás eltérés volt a jellemző! Volt kavarodás rendesen, a vonatoknak is két időzónában kellett az indulási és érkezési időket jelezni.
De nehogy azt higgyük, hogy a Kanárin ennél egyszerűbb volt a helyzet: a tenerifei fővárosban, Santa Cruz de Tenerifén 3 (!) különböző idő volt: egy a kikötőben, egy a közhivatalokban és egy a város akkori egyetlen köztéri óráján, a Santa Anna Katedrálison! Abban az időben az óra eléggé luxuscikk volt, az időt is a Nap jelölte. Minekután akkoriban a fő gazdasági tevékenység az állattartás és mezőgazdaság volt, az emberek akkor kezdtek dolgozni, amikor a Nap felkelt, majd fél időben sziesztáztak és addig folytatták a munkát, míg a Nap nyugovóra tért. A növekvő kikötői tevékenység azonban időszabályozást igényelt!
Számos írásos dokumentum mutatja, hogy a 19. században a britek ragaszkodtak a Kanári-szigetek hivatalos idejének megállapításához. Abban az időben a kanári-szigeteki kikötők stratégiai enklávénak számítottak az Amerikával való kereskedelmi kapcsolatokban, és minden hajó áthaladt a szigeteken. A menetrendi káosz azonban folyamatos késéseket és félreértéseket generált az angol pontossággal szemben.
A brit nyomás és az 1900-as szabályozás, mely kifelejtette a Kanárit 1923-ban ért be: ekkor törvénybe iktatták, hogy a szigetcsoport óráinak 60 perccel kell kevesebbet mutatniuk, mint a kontinens óráinak, így felvettük a GMT-1-et.
De mi a helyzet a mostani idővel? Hiszen a GMT-0-n vagyunk!
Ahhoz, hogy ezt megértsük, egészen az 1940-es évek Franko korszakáig kell visszamennünk. Ekkor az ország kegyetlen diktátora úgy döntött, hogy egyesíti az ország idejét a Berlinivel, így egy órát tolódott minden előre. És ugye a 17 évvel korábbi rendelet miatt ez rántotta magával a szigeteket is, ezért jelen pillanatban 2 órával van több, mint kellene. Ez persze nyáron nagyon jó, így gond nélkül élvezhetjük a fényt még este 10 körül is!
Talán érdemes megjegyezni, hogy Spanyolország egy ideje fontolgatja, hogy visszaáll az eredeti idejére, és ezzel Magyarországhoz képest a kontinensen és a Baleáron -1, a Kanárin -2 óra lenne az eltolódás.